Konferencja dla Ukrainy

W Teatrze Groteska odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca niezwykłą premierę.

W sobotę 21 maja o godz. 11:00 w Teatrze Groteska w Krakowie zobaczymy po raz pierwszy, nowy spektakl dla młodych widzów - "Karuzela Wierszy". Powstał z myślą o najmłodszych uchodźcach zza naszej wschodniej granicy. Występują w nim aktorzy z Ukrainy, w swoim ojczystym języku.

Na przedstawienie składa się 10 wierszy poetów polskich i ukraińskich, wśród nich Julian Tuwim, Danuta Wawiłow, Grigorij Falkowicz, Oleksandr Parhomenko i Płaton Worońko. Spektakl nawiązuje swoją formą do dziecięcych teatrzyków.

Za scenę służy niewielkie okno chatki, wokół którego rozgrywają się opowiadane historie. W imieniu Teatru Groteska zapraszamy na to przedstawienie dzieci ukraińskie ale także polskie ponieważ ta sztuka służy przede wszystkim integracji.

Wstęp na przedstawienie będzie kosztował 1 zł.

Temat integracji poruszyły przedstawicielki krakowskich organizacji wspierających uchodźców, które zostały zaproszone do Teatru na tą konferencję. Magdalena Balawajder, koordynatorka międzynarodowej pomocy humanitarnej przy Urzędzie Miasta Krakowa, zwróciła uwagę na zmieniające się potrzeby diaspory ukraińskiej w Polsce.

„To, co było potrzebne pięć tygodni temu, nie jest już teraz potrzebne. Teraz oprócz dachu nad głową i pożywienia uchodźcy potrzebują także możliwości rozpoczęcia tutaj normalnego życia i funkcjonowania na co dzień. A normalne życie to także pójście do teatru, samemu czy z dzieckiem. Mam nadzieję, że jak najwięcej dzieci ukraińskich i polskich zobaczy ten spektakl i będzie to także miejsce integracji i uczenia się siebie nawzajem” - powiedziała.

Wspomniana została także akcja „Stwórz z nami MOTANKĘ i zaplątaj dobro!” Motanki to tradycyjne lalki słowiańskie, które w Ukrainie są talizmanem tworzonym by chronił dzieci i domostwo.

Motanki tworzone są, w ramach akcji, przez artystów, mistrzów i całe społeczności.

W Krakowie w tworzenie lalek na warsztatach zaangażowała się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Stworzone na warsztatach motanki pojawią się w przestrzeni publicznej i w instytucjach kulturalnych Krakowa. Lalki trafią na aukcje, z których dochód przeznaczony będzie na pomoc ukraińskim dzieciom.

Na konferencji z ramienia Stowarzyszenia Wolontariat św. Eliasza zabrała głos Dominika Gąsior. Opowiedziała z jakimi trudnościami borykaliśmy się tuż po wybuchu wojny.

„Przez pierwsze 2 tyg musieliśmy zająć się zapewnieniem dachu nad głową i jedzenia. Jako Stowarzyszenie przez 19 lat zajmowaliśmy się samotnymi seniorami a nasza siedziba jest Dziennym Domem Seniora. Musieliśmy dostosować dom na potrzeby rodzin z małymi dziećmi a naszym największym zmartwieniem było zapewnienie wyżywienia 25 osobom.Teraz trzeba przejść z doraźnego pomagania do integracji.Dlatego staramy się, żeby nasze Rodziny mogły żyć w miarę normalnie, żeby spędzały wartościowo czas i korzystały z dóbr kultury.” - powiedziała Dominika

W zeszłym tygodniu podszedł do niej Maksym, który mieszka w siedzibie Wolontariatu od 3 miesięcy i powiedział, że jest bardzo szczęśliwy, że tu trafił, że może tu być.

"Takie słowa są dla nas największym wynagrodzeniem. Nasze Rodziny z Ukrainy myślą o tym aby wrócić w rodzinne strony by budować swój kraj i kulturę w połączeniu z Polską." - powiedziała Dominika

Dyrektor Teatru Groteska uważa, że Pomagając Ukraińcom, pomagamy także sobie.

„To jest niepowtarzalna szansa żeby powstała struktura dwóch zintegrowanych narodów. Taka która mogłaby zapewnić spokój geopolityczny w tej części Europy. To jest nasz wspólny interes, naszego społeczeństwa, naszego kraju.” - powiedział.

Na koniec konferencji Magdalena Balawajder przytoczyła słowa Seana Pena, który przyjechał do Polski tuż po wybuchu wojny. „Wojna niesiecie cierpienie i łzy ludzkie ale dzięki niej wybucha dobro i chęć niesienia pomocy”

Fundacja Seana Pena CORE Response podpisała porozumienie z Prezydentem Krakowa o współpracy i przekazała fundusze na wsparcie finansowe krakowskich wolontariatów i pracowników zaangażowanych w pomoc uchodźcom.

Dzięki temu nasz Wolontariat także może działać dalej i pomagać uchodźcom tak długo jak będzie trzeba. Ze swojej strony robimy wszystko co możemy aby wspierać nasze Rodziny z Ukrainy.

Jeśli Wy także chcecie pomóc prosimy o wpłaty na zrzutka.pl i o zachęcenie znajomych, którzy być może też chcieliby pomóc. 

Link do zrzutki dla Rodzin z Ukrainy.

Razem możemy więcej!