Poznaliśmy Laureatów!
Wczoraj w Kinie Kijów odbyła się Gala Plebiscytu Wybieramy Miłosiernego Samarytanina 2023. Poznaliśmy aż 15 wspaniałych Laureatów z całej Polski, absolutnie wyjątkowe osoby, o wielkiej wrażliwości i sile wewnętrznej, które niosą dobro i pomoc potrzebującym, ponad podziałami.
Galę we wspaniałym stylu poprowadzili Marcin Mikos i Magdalena Balawajder. Głos zabrali Prezydent Miasta Krakowa Andrzej Kulig, Prezes Zarządu Apollo Film Miłosz Horodyski, ks. Infułat dr Dariusz Raś z Bazyliki Mariackiej i Marek Balawajder Dyrektor informacji Radia RFM FM.
List Apostolski św. Jana Pawła II o Miłosiernym Samarytaninie odczytał przejmująco Dyrektor Teatru STU Krzysztof Pluskota.Gali towarzyszyła wzruszająca i energetyczna muzyka Stefana Błaszczyńskiego i Piwnicy św. Norberta. Natomiast po części oficjalnej wystąpił przed publicznością zgromadzoną w Kinie Kijów Piotr Cugowski.
Swoją uwagą obdarzyli nas także przedstawiciele krakowskich mediów Monika Łącka z Krakowskiego Gościa oraz dziennikarze Telewizji Kraków, TVN i RMF FM. Kochani, dość o Gali! Poznajcie Laureatów, w końcu zorganizowaliśmy to wszystko dla Nich.
W kategorii Służba Zdrowia wyróżnienia otrzymali Urszula Dzidek terapeutka zajęciowa i pedagog specjalny Małopolskiego Centrum Rehabilitacji w Radziszowie dla której praca z dziećmi z niepełnosprawnościami jest jej życiową misją, którą realizuje z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem. Z jej pomocą rodzice uczą się krok po kroku opieki nad chorym dzieckiem. To dzięki niej dorośli lepiej rozumieją potrzeby swoich maluchów.
Lucyna Sujka Psychoonkolog, psychoterapeutka oraz wicedyrektor hospicjum domowego Caritas w Łowiczu. Jest osobą empatyczną, która znaczną część swoich prac czyni charytatywnie. Obejmuje swoją opieką osoby chore onkologicznie, ale też ich rodziny.
Bezinteresowna, kompetentna, ciepła. Czyni dobro cicho, bez rozgłosu. Jest tam gdzie najbardziej jej potrzebują - tak pisali o niej osoby które zgłosiły ją do Plebiscytu.
Dr n. med. Andrzej Grudzień neonatologz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu. Człowiek o ogromnej wrażliwości i empatii. Wspiera młodych rodziców, przyjmuje dzieci na świat i nigdy nie odpuszcza kiedy ich zdrowie jest zagrożone.
Łukasz Wiśniewski i Grzegorz Zięba Założyciele Polskiej Fundacji Ratownictwa - Maszków. Po wybuchu wojny na Ukrainie wraz z innymi ratownikami bez wahania pojechali pomagać uchodźcom na granicę Polsko - Ukraińską zostawiając swoją pracę oraz opuszczając rodzinę. W tym samym czasie założyli Polską Fundację Ratownictwa, poprzez którą wspólnie organizują pomoc humanitarną. Ponadto we wspólnotach parafialnych prowadzą dla chętnych ćwiczenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Wyróżnienie Specjalne dla Medyków pracujących w trakcie pandemii COVID-19 przekazano na ręce Wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej - lek. Marzeny Ksel-Teleśnickiej.Pragnęliśmy wyróżnić wszystkich lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych i innych pracowników placówek ochrony zdrowia, a także studentów medycyny, którzy narażając własne zdrowie i życie walczyli z następstwami tej pandemii. Od marca 2020 r., nie zrażając się problemami z brakiem środków ochrony osobistej czy szczegółowych wytycznych dotyczących leczenia osób zakażonych koronawirusem z wielkim poświęceniem wykonywali swoją pracę.
STATUETKI MIŁOSIERNEGO SAMARYTANINA roku 2023lek. med. Lucyna Marciniak z BiałowieżyDla Pani doktor zawód lekarza nie jest jedynie wykonywaniem obowiązków służbowych - to wrażliwa i empatyczna osoba, gotowa nieść pomoc wszystkim potrzebującym. Nie interesował jej kolor skóry, wyznanie, cel migracji. Pomagała tam, gdzie była potrzeba.
Lucyna Marciniak, kierowniczka Gminnego Ośrodka Zdrowia w Białowieży mieszka na skraju Puszczy Białowieskiej, tuż obok ścisłego rezerwatu. Po ogłoszeniu stanu wyjątkowego na obszarze przygranicznym z Białorusią była tam jedynym lekarzem.
Jolanta StokłosaZałożycielka pierwszego Hospicjum w Krakowie i do dziś jest niezmiennie jego prezeską. Pozostała wierna swoim pacjentom, ich rodzinom, wolontariuszom, którzy nigdy nie pozostali bez porady co robić.
Wieloletni prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza”.Jonasz WaśkoPielęgniarz i ratownik ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie. W maju 2023 roku Jonasz jechał hulajnogą wzdłuż Wisły. Wracał z pracy, po drodze miał odebrać córkę ze szkoły. Uważny pielęgniarz spostrzegł mężczyznę w rzece usiłującego ratować dziecko. Wskoczył natychmiast do wody, pomógł wyciągnąć chłopca, reanimował go w wodzie. To nie pierwsza taka interwencja z udziałem Jonasz. Świadczą o tym liczne akcje ratowania innych ludzi poza godzinami pracy, w których on przypadkiem brał udział.
Lek. med. Jakub SieczkoZałożyciel Medyków na Granicy. Był inspiratorem i koordynatorem grupy osób z wykształceniem medycznym, którzy w największym kryzysie humanitarnym na granicy Polsko-Białoruskiej pomagali migrantom. To dzięki niemu udało się uratować kilkadziesiąt ludzkich istnień. Wielki, skromny człowiek. Uczy nas wszystkich; medyków i ludzi nie związanych z medycyną, że serce nie może mieć poglądów politycznych.II
Kategoria – osoby bezinteresownie niosące pomoc Drugiemu CzłowiekowiWyróżnienia otrzymali Elżbieta Rydzyk-Molęda - Ela RóżowaPodejmowała różne działania na rzecz osób w trudnej sytuacji życiowej oraz zdrowotnej. Jest osobą aktywną, empatyczną z dużą energią i zaangażowaniem często poświęcając czas prywatny i własne środki finansowe.
Jacek KosterPomaga finansowo tym, którzy o pomoc poproszą. Poprzez social media nagłaśnia zbiórki, kiermasze i akcje charytatywne, dzięki którym wiele osób otrzymało dość solidne wsparcie.
STATUETKI MIŁOSIERNEGO SAMARYTANINA roku 2023Katarzyna Konewecka – Hołujzałożycielka stowarzyszenia „Piękne Anioły”. Mistrzyni w odnajdywaniu w różnych zakątkach Polski ludzi, którzy są na najgorszym etapie swojego życia. Kiedy im się wydaje, że przed sobą mają już tylko ścianę. Skupia się na służbie na rzecz drugiego człowieka. Niesie nadzieję i pomoc dzieciom mieszkającym w rozpadających się domach, w miejscach zapomnianych przez ludzi i Boga.
Grażyna Sławińska33-letnia wolontariuszka katolickiego stowarzyszenia Klika straciła nogę podczas ostrzału w Bachmucie, gdzie w prawosławne święta Bożego Narodzenia rozdawała posiłki potrzebującym. Pojechała na Ukrainę, aby nieść pomoc opuszczonym i niepełnosprawnym, tym, którzy nie mogli uciec przed wojną. Po tym wydarzeniu nie poddała się i nadal działa - nawet na Galę nie mogła przyjść ponieważ jest obecnie w Ukrainie gdzie wspiera ofiary wojny. ks.
Jarosław MagierskiJest inicjatorem i koordynatorem pierwszego w Kościele w Polsce duszpasterstwa i strefy wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin w żałobie po samobójczej śmierci bliskiej osoby - Papageno Team. Przekonuje żyć tych co chcą z życiem się pożegnać. To prawdziwe wyzwanie.Jako suicydolog i psychotraumatolog czynnie wspiera oraz organizuje sieć wsparcia, która obejmuje kolejne regiony Polski. W jej ramach prowadzone są rekolekcje wsparcia dla rodziców po samobójczej śmierci dziecka oraz warsztaty i webinary.
Grzegorz Krawczyk Sołtys LachowicJest osobą, na której wsparcie może liczyć każdy potrzebujący. Poświęca mnóstwo czasu swoim mieszkańcom. Jeśli trzeba kogoś zawieźć do szpitala osobiście wiezie. Jeśli starsi mieszkańcy nie mogą sobie poradzić ze zrzuceniem śniegu z dachu, Grzegorz im pomaga. Gdy wie, że ktoś ubogi zimą marznie w domu, to zawozi mu koc.Jest przykładem bezinteresowności i determinacji w trosce o potrzebujących. Jest założycielem i prezesem Gminnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża, Klubu Honorowych Dawców Krwi oraz Parafialnego Zespołu Caritas, poprzez które wspiera najbardziej potrzebujących.